Ambulance chronických ran
Chronickými ranami bývají postiženi zejména starší lidé. Vzhledem ke zvyšujícímu se průměrnému věku populace bude chronických ran přibývat. Pro výskyt a průběh chronických ran mají význam faktory systémové, místní a kvalita ošetřování.
Systémové faktory
- věk pacienta
- přidružená onemocnění - např. diabetes, cévní onemocnění artróza
- stav výživy
- anemie
- imunitní stav organismu
- onkologické onemocnění
- abusus
- psychosociální aspekty
Místní faktory
- porucha hemodynamiky
- rozsah a hloubka rány
- mikrobiální infekce
- lokalizace rány
Kvalita ošetřování
- interdisciplinární péče
- léčba hospitalizační a ambulantní
- způsob následné péče
Proces péče
Vstupní kriteria pacienta - nehojící se defekt kožního krytu více jak 8 týdnů. Péče o pacienta s chronickou ránou je v OLÚ Paseka, p.o. realizována na všech lůžkových odděleních, ve spolupráci s ambulancí chirurgickou a ambulancí pro léčbu chronických ran. V případě potřeby převzetí do péče pacienta s chronickou ránou, je elektronicky zaslána konsiliární žádanka na příslušnou ambulanci. Pokud je nutná chirurgická intervence, je pacient současně v péči obou ambulancí. Na převazy za ním dochází převazová sestra k lůžku, případné chirurgické zákroky jsou prováděny v chirurgické ambulanci OLÚ Paseka, p.o. Na pracovišti v Moravském Berouně je nutnost chirurgického ošetření posouzena lékařem oddělení, ve spolupráci se sestrou pro ošetřování ran, kdy chirurgická intervence při léčbě chronické rány je provedena přímo ošetřujícím lékařem. V případě nutnosti většího chirurgického zásahu, je pacient odeslán do spádové chirurgické ambulance. Chronické a komplikované rány jsou ošetřovány převážně metodou vlhkého hojení, za použití nejnovějších metod a materiálů.
V současné době je k hojení některých vhodných ran používána podpora kineziologického a lymfatického tejpování, které významně ovlivňují průběh a délku samotného procesu hojení.